Wiele firm, zarządów czy osób indywidualnych często zastanawia się nad pozyskaniem funduszy unijnych. Marzenia o dotacji jednak najczęściej kończą się tylko na samym pomyśle, bowiem dla wielu osób przejście specjalnej procedury czy wypełnienie konkretnych wniosków jest po prostu zbyt trudne. Jeśli ty również należysz do grona osób, którym pozyskiwanie funduszy unijnych wydaje się być za trudne, zawsze możesz pamiętać o specjalistach, którzy się tym zajmują. Osoby doświadczone w pozyskiwaniu takich dotacji przeprowadzą cię przez wszystkie niezbędne etapy i pomogą wypełnić potrzebne wnioski, które złożysz, aby uzyskać dofinansowania unijne

Wniosek o dofinansowanie unijne: są osoby, które mogą Ci w tym pomóc!

Dofinansowania Unijne są trudne do uzyskania – tak pewnie myślisz Ty i wiele innych osób. Trzeba przecież przejść cały proces kwalifikacji, do tego wypełnić niezliczoną ilość wniosków, podań, napisać specjalne formularze. Potem trzeba wszystko rozliczyć, podsumować, zdać sprawozdanie. A zanim do tego dojdzie, musisz jeszcze wybrać odpowiedni konkurs, na którym będziesz miał największe szanse na wygranie kwoty dotacji, która będzie Cię interesować. Brzmi skomplikowanie, prawda? A to tylko początek, bo nie wiesz nawet, gdzie można pozyskać dofinansowania unijne

Na szczęście są ludzie, którzy mogą pomóc Ci w pozyskiwaniu dofinansowań unijnych. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się wszystkim od zera – od indywidualnych konsultacji dostosowanych do potrzeb klienta i przygotowania projektu, przez pomoc w wypełnianiu wniosków aż po rozliczenie projektu. Jeśli skontaktujesz się z jedną z nich, na pewno otrzymasz kompleksową pomoc, której potrzebujesz, a szanse na pozyskanie interesujących się dofinansowań unijnych znacznie wzrosną. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że współpracując z zespołem doświadczonych osób, sam zdobywasz doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji, które z pewnością przyda Ci się w przyszłości. Możesz przecież realizować projekty z różnych dziedzin, które z pewnością pomogą Ci w rozwinięciu firmy, rozpoczęciu własnej działalności czy modernizacji konkretnego obszaru w Twojej miejscowości czy gminie.

Warto wspomnieć, że firmy specjalizujące się w pozyskiwaniu dofinansowań unijnych nie muszą uczestniczyć w całym projekcie – mogą też przeprowadzić Cię przez jeden, konkretny etap, z którym masz wyjątkowy problem.

wniosek o dofinansowanie unijne

Programy, z których możesz zdobyć dotację z Funduszy Unijnych

Istnieje kilka głównych programów Funduszy Unijnych, które przyznają dotacje na konkretne cele. Przed złożeniem wniosku warto zastanowić się, jaki program najbardziej będzie odpowiadał Twojemu projektowi, na który chcesz pozyskać dofinansowanie. 

  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – to fundusz zajmujący się zmniejszaniem różnic rozwojowych w wielu regionach Unii Europejskiej. Jeśli potrzebujesz wsparcia dla małego lub średniego przedsiębiorstwa, to Fundusz Rozwoju Regionalnego będzie dobrym wyborem. W jego ramach można też otrzymać wsparcie inwestycji produkcyjnych czy infrastrukturalnych, np. modernizacje dróg czy sieci wodno-kanałowych, budowy autostrad, lotnisk itp.
  • Europejski Fundusz Społeczny – zajmuje się głównie walką z szeroko pojętym bezrobociem, zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi młodych czy zagrożonych ubóstwem. Przy pomocy funduszu realizowane są projekty związanie z dokształcaniem ludzi i zwiększaniem możliwości ich zatrudnienia. 
  • Fundusz Spójności – jest przeznaczony dla Państw, w których dochód na jednego mieszkańca wynosi mniej niż 90% średniej z Unii Europejskiej. Jest on czasową pomocą dla państw, a w jego ramach realizuje się projekty związane ze zrównoważonym transportem i ochroną środowiska. 
  • Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – w ramach funduszu wsparcie otrzymują obszary wiejskie, które stawiają czoła problemom takim jak słaba mechanizacja rolnictwa czy ubóstwo. 
  • Europejski Fundusz Morski i Rybacki – jak sama nazwa wskazuje, fundusz ten pomaga w modernizacji i restrukturyzacji rybołówstwa w krajach, które są członkami Unii Europejskiej. 

Jak widać powyżej, mamy do wyboru kilka funduszy. Po wybraniu odpowiedniego należy jeszcze wybrać rodzaj dotacji, jaka może zostać przyznana. Nie jest to prosta sprawa, ponieważ żeby otrzymać dofinansowania unijne należy spełnić kilka specyficznych kryteriów. Do tego trzeba sporządzić specjalne sprawozdanie, zdać raport końcowy. 

Jeśli czujesz, że możesz nie podołać niektórym zadaniom, śmiało zwróć się o pomoc do jednej z firm, które profesjonalnie zajmują się pozyskiwaniem wniosków. Daj się poprowadzić, a zobaczysz, jak łatwe w pozyskaniu mogą być dofinansowania unijne

Warto przeczytać