Dobra fotografia potrzebuje narzędzi. Zarówno nowicjuszowi, jak i doświadczonej osobie trudno będzie zrobić dobre ujęcie smartfonem przy użyciu wyłącznie automatycznej ekspozycji i ustawiania ostrości. Jednak jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek, zdjęcia ze smartfona mogą być bardzo wysokiej jakości.

Odpowiedni sprzęt to podstawa

Szybkie uchwycenie odpowiedniego momentu to połowa sukcesu przy robieniu efektownego zdjęcia. Aby móc szybko zrobić zdjęcie, musisz dokładnie wiedzieć, jak szybko uruchomić aparat w smartfonie. Na niektórych smartfonach z Androidem, takich jak Google Pixel, musisz w tym celu dwukrotnie dotknąć przycisku zasilania. Najbardziej oczywistym sposobem jest dotknięcie ikony aplikacji Aparat na ekranie głównym. Aplikacja Aparat umożliwia wyświetlanie linii siatki na ekranie. Siatka ma dwie linie poziome i dwie pionowe. Te linie siatki pomogą ci uzyskać lepsze zdjęcia. Możesz na przykład użyć go do wykadrowania ujęcia zgodnie z zasadą trójpodziału, przy robieniu foto smartfon pozwala wyrównać horyzont z poziomą linią siatki, aby upewnić się, że zdjęcie jest wyrównane.

Na przykład na iPhonie, aby uwzględnić linie siatki, otwórz aplikację „ Ustawienia” i wybierz „ Aparat” . Upewnij się, że opcja „ Siatka” jest włączona (zielona). Zamknij ustawienia i ponownie otwórz aplikację Aparat. Linie siatki będą widoczne w wizjerze. Włączenie funkcji siatki na iPhonie aktywuje również narzędzie do wyrównywania. To narzędzie pomaga robić nawet zdjęcia podczas fotografowania w górę lub w dół.

Aplikacja Aparat ma kilka różnych trybów przechwytywania. Jeśli trzymasz smartfon poziomo z okrągłym białym przyciskiem migawki po prawej stronie ekranu, zobaczysz tryby aparatu wymienione po prawej stronie ekranu. Jeśli przytrzymasz go pionowo, przycisk migawki i tryby aparatu pojawią się na dole ekranu.

selfie stick do smartfona

Statyw albo selfie stick

Aby zrobić zdjęcie wystarczy umieścić smartfon na uchwycie selfie sticka, włączyć bluetooth lub przełożyć przewód (w zależności od rodzaju kija), otworzyć aparat lub aplikację i nacisnąć przycisk. W środku wbudowana jest mała bateria. Posiada otwór USB do szybkiego ładowania monopodu. Aby smartfon mógł połączyć się z monopolem, dostępny jest kabel, który łączy się przez gniazdo audio zestawu słuchawkowego. Przed wyborem monopodu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

  • Rozmiary selfie sticka i urządzeń mobilnych.
  • Jakość tuby.
  • Spust migawki.
  • To jak smartfon jest przymocowany.

Istnieją dwa rodzaje migawki: przewodowa i przez Bluetooth. Modele z przewodem podłącza się do telefonu za pomocą minijacka 3,5 mm. W momencie naciśnięcia przycisku migawka zostaje zwolniona. Modele bezprzewodowe są wyposażone w przycisk bluetooth lub PU (panel sterowania). Aby korzystać z PU, musisz pobrać jeden ze specjalnych programów.

Kamera SelfShop dostępna jest dla użytkowników Androida i iOS. Program wyposażony jest w prosty interfejs oraz wbudowaną kamerę. Do połączenia z urządzeniem służy gniazdo bluetooth lub zestaw słuchawkowy. Po instalacji urządzenie automatycznie rozpoznaje selfie stick, oferuje dostępne typy połączeń i niezbędne ustawienia. Możliwe jest ustawienie przycisków do zoomu i sterowania migawką.

Lampa z oświetleniem

Lampka do selfie to płaski okrągły pierścień o średnicy 8,5 cm, wewnątrz którego zainstalowane są diody LED. Równomiernie oświetlają obiekt, zapobiegając rzucaniu cieni. Z tego powodu lampy pierścieniowe są używane do fotografowania modeli, fotografii produktów i nagrywania wideo. Niektóre modele są tak małe, że można je przymocować do telefonu lub selfie sticka. Zazwyczaj urządzenie obsługuje kilka trybów, które pozwalają na zmianę stopnia oświetlenia od miękkiego do bardzo jasnego. Służy do tego specjalny przycisk. Ulepszone modele wyposażone są w:

  • Uchwyt na smartfona.
  • Uchwyt na mikrofon.
  • Zdalne sterowanie.
  • Statyw.
  • Specjalne zapięcia, które ułatwiają ich montaż i demontaż.

Jeśli lampa służy do rozświetlenia twarzy, powinieneś wybrać urządzenie o średnicy do 26 cm, które pomoże podkreślić brwi, rzęsy, usta. Do nagrywania filmów i zdjęć studyjnych nadają się okrągłe lampy o średnicy 33 cm lub większej, używane przez blogerów i wizażystów. Dla tych, którzy lubią robić sobie zdjęcia lub kręcić reportaże ze sceny, odpowiednie są urządzenia o średnicy 8-10 cm, które można przymocować do telefonu lub kijka do selfie. Różne pokoje mają różne oświetlenie. Dlatego, aby zdjęcia i filmy były mniej więcej tej samej jakości w każdych warunkach, światło musi zmieniać jasność i temperaturę. Dzięki temu obiekt nie będzie wyglądał śmiertelnie blado. Profesjonalna lampa do selfie musi być w pełni wyposażona. W zestawie powinien znajdować się statyw, uchwyt, panel sterowania. Do zabezpieczenia lampy potrzebny jest statyw, do zamontowania smartfona lub aparatu potrzebny jest uchwyt.

Warto przeczytać